EKO VIR 2021
Hitova: 1408
Održana je ekološka akcija čišćenja virskog podmorja kojom se željelo ukazati na važnost očuvanja prirodnog ambijenta i približavanja rekreacijskog ronjenja osobama s posebnim potrebama, odnosno hrvatskim ratnim vojnim invalidima i braniteljima oboljelima od PTSP-a.
POVRATAK TRADICIJI: ČISTI VIR I ZELENI OTOK NEMAJU ALTERNATIVU
Od nedjelje je Virsko more uz plažu Jadro čistije barem za nekoliko stotina limenki, staklenih boca, raznog metalnog otpada, nekoliko automobilskih guma, pa čak i jedne odrezane sabljarkine glave. Nakon nekoliko sati ronjenja i čišćenja virskog podmorja u nedjeljnim jutarnjim satima ovu su količinu otpada izvadili ronioci, a potom su je bacili u kontejner virskog komunalnog poduzeća Čisti otok. Time je punih devet godina od posljednje akcije obnovljena tradicija čišćenja podmorja na otoku Viru.
- Riječ je o hvalevrijednoj akciji kojom smo obnovili tradiciju čišćenja našeg podmorja. Ovakve akcije želimo provoditi najmanje jednom godišnje kako bi ukazali na važnost čistog i prirodnog ambijenta kao našeg osnovnog životnog i turističkog resursa. Zahvalni smo svima koji su u njoj sudjelovali, jer čisti Vir i zeleni otok nemaju alternativu - naveo je značaj ove akcije načelnik Općine Vir Marino Radović, koji je s direktorom virske Turističke zajednice Srđanom Liverićem na licu mjesta bio pratio Eko Vir 2021. Kao pokrovitelji akcije čišćenja virskog podmorja ekološku poruku o važnosti očuvanja morskog podmorja i okoliša poslali su Općina Vir, virska Turistička zajednica, destinacijska kompanija Vir turizam i Ronilački klub AdriatiCro iz Zagreba, ali su glavna priča bili oni koji su ronili i čistili virsko podmorje kod Jadra: ronioci i članovi HVIDR-e Novi Zagreb – istok i Novi Zagreb – zapad (HVIDR-a NZI-NZZ), članovi Udruge hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Grada Zagreba, IPA Sisačko-moslavačke županije, Počasni vod Bošnjaka Tigar Rakitje 90./91. te Državna interventna postrojba civilne zaštite – MUP.
- Ovo je program kojega provodimo s ciljem približavanja rekreacijskog ronjenja osobama s posebnim potrebama, a u ovom slučaju to su hrvatski ratni vojni invalidi i branitelji oboljeli od PTSP-a - kazao je Valentino Rajković, dopredsjednik Hrvatskog ronilačkog saveza, izbornik reprezentacije i pukovnik Hrvatske vojske u mirovini.
- Mi smo udruga koja zastupa interese invalida te želimo dati svoj doprinos u senzibilizaciji javnosti za potrebe osoba s invaliditetom, pridonijeti njihovoj mobilnosti te unaprijediti kvalitetu njihovog života. Želimo sve te ljude iz rata vratiti u civilni život, što ne ide baš lako, ali se pokazalo kako invalidima ronjenje predstavlja radost i najbolji oblik rehabilitacije - dodao je pukovnik Rajković, a potom ukazao i na važnost same akcije koju članovi HVIDR-e NZI-NZZ, kao nositelji programa, provode već jedanaestu godinu.
- Kada smo u inozemstvu znamo sve čuvati i poštovati, ali ne i kada smo u vlastitom domu. Podmorje je priča za sebe, jer imamo najljepše more i stvarno želimo pomoći da se njegova ljepota i čistoća sačuvaju. Zato smo svojedobno predložili državi da se ovakve ekološke akcije provode u proljeće i na jesen na petnaest do dvadeset punktova na moru, ali je potom sve stalo. Sada kao Ronilački savez Hrvatske moramo ponovno pokrenuti tu priču za cijelu našu obalu, i to u suradnji s gradovima i županijama od Istre do Dubrovnika. Mi pokušavamo potaknuti. Branili smo domovinu i sudjelovali u stvaranju Republike Hrvatske, ali ne možemo sami čistiti more - poručio je pukovnik Rajković u ime devedesetak ljudi koji su u tri grupe sudjelovali na trodnevnim akcijama čišćenja podmorja na otoku Viru i jednim dijelom na Cresu.